Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS. – ředitel KreBul, o.p.s. PrachaticeDosažené vzdělání: ZŠ Volary (1989-98), Gymnázium Prachatice (1998 - 2002), Vyšší odborná škola sociální Prachatice (2002–05), Teologická fakulta Jihočeské univerzit y v Českých Budějovicích: Bc. studium obor Sociální a charitativní práce (2005–08), Mgr. studium obor Etika v sociální práci (2008 - 2010)
Dosavadní kariéra: Prachatický deník – externí spolupracovník (2007), o. s. Portus Prachatice – vedoucí CVČ Céčko (2008), od r. 2009 vedoucí Informačního centra pro mládež a Občanské poradny Prachatice, od r. 2010 předseda (2010 – 2014), místopředseda (od roku 2014) Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje, předseda Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež v ČR (2013 – 2016)
Kdy a proč vznikla vaše organizace? Občanské sdružení KreBul vzniklo v roce 2007. Chtěli jsme vydat knihu o pochodu smrti, který v květnu 1945 procházel přes Volary, a potřebovali jsme sehnat finanční prostředky. O podporu z grantů se dalo žádat pouze jako právnická osoba, tudíž jsme s kolegou na koleji dali hlavy dohromady a řekli jsme: Fajn, založíme občanské sdružení, ve kterém budeme my dva a moje babička Jaroslava Krejsová jako autorka knihy, a podáme žádost. Občanské sdružení KreBul tedy zejména zpočátku začalo rozvíjet své aktivity v oblasti holocaustu. Pak ale nastal boom a k přednáškám o holocaustu ze začala nabalovat celá řada aktivit, až jsme se dopracovali k pěti pracovištím, pracujeme s dětmi, rodinami, dospěláky, seniory. Naše aktivity jsou velmi pestré.
Uhádnu, že první část názvu organizace je začátek vašeho příjmení. Co znamená zbytek? Dlouho jsme přemýšleli, jaký název zvolit. Abychom se s kolegou nehádali, dali jsme dohromady svá příjmení – Krejsa a Bulín – a KreBul byl na světě. Kolega zde již není, ale lidé si na název zvykli, tak jej zatím neměníme, ale kdo ví… Zatím jsme změnili jen to, že jsme se díky nové legislativě, stali z občanského sdružení obecně prospěšnou společností.
Začali jste vydáním knížky o pochodu smrti a vaše činnost se postupně rozšiřovala. Navazovaly přednášky, pořádání akademie třetího věku ve Volarech, postupně se přidávaly kurzy trénování paměti, kurzy počítačů – nejprve pro seniory, pak pro lidi od třiceti let. Řekli jsme si, že bychom se potřebovali usadit, a tak vzniklo první projektové pracoviště tady v Prachaticích, což je informační centrum pro mládež. V září 2009 byla otevřena občanská poradna, což je jedna ze sociálních služeb na území města. Třetí, dostali jsme udělení akreditace dobrovolnického centra v Prachaticích. V roce 2015 jsme otevřeli kontaktní místo pro seniory SeniorPoint, otevřeli detašované pracoviště poradny ve Vimperku a květnu 2016 otvíráme poradnu zdravého životního stylu a výživy. V současné době realizujeme akce a aktivity zejména na území města Prachatice, Volary, Vimperk a nově se chystáme do Vodňan, kde nás čeká realizace kurzů trénování paměti, spolupracujeme zde také s dobrovolníky, kteří spadají pod naší agendu.
Jak funguje dobrovolnické centrum? Do centra může přijít každý, kdo by se chtěl stát dobrovolníkem, a to v jakékoliv oblasti společenského života. Zde s ním koordinátor vyplní krátký dotazník, vysvětlí mu vše potřebné a dobrovolník je na světě. Tak lehké to není, ale v kostce shrnuto. Následně dojde k uzavření smlouvy, proškolení, pojištění dobrovolníka a zařazení do databáze. Určitě sledujte naše stránky, kde se snad brzy objeví databáze dobrovolnických příležitostí. tam se budou objevovat nabídky dobrovolníků, kteří budou nabízet svou pomocnou ruku, ale budou tu i nabídky těch, kteří dobrovolníky poptávají.
Zmínil jste kurzy trénování paměti, ve kterých působíte jako lektor. Na webových stránkách jsem se dočetl, že díky různým technikám si lidé zapamatují kupříkladu 44 amerických prezidentů. Jak toho lze dosáhnout? Je to určitě tréninkem. Té technice se říká akrostikum, kdy se z počátečních písmen prezidentů dá dohromady třeba i nesmyslná věta, v níž každé slovo začíná stejným písmenem jako informace, kterou si chceme zapamatovat. Na základě té věty jste schopen vybavit si jednotlivá jména. Přiznávám, že je to technika, za kterou mě moji senioři trošku nenávidí. Namítají, proč by se Češi měli učit americké prezidenty. Vysvětluji jim, že je to o tom, že si na úplně cizí věci, která jim přijde naprosto nepředstavitelná, dokážou ověřit, že ta technika opravdu funguje. Navíc vždy zvolí americké prezidenty, protože našich panovníků je již stovka (od těch úplně prvních až do současnosti).
Kde se uplatňují vámi vyškolení dobrovolníci? Organizací ve městě je řada, například v domově seniorů, na LDN v nemocnici, v hospici sv. Jana Nepomuka Neumanna, v Domově Matky Vojtěchy, v Dobročinném obchůdku, Portusu, v našem informačním centru pro mládež, v Jihočeském centru pro zdravotně postižené a seniory… Chtěli bychom připravit mladé lidi na to, aby znali, jaká jsou například specifika práce se seniory, aby v konkrétním prostředí věděli, nač si dát pozor, jak reagovat v určitých situacích, třeba při setkání se zdravotně postiženými. Aby zkrátka byli alespoň základně vybaveni a mohli do té činnosti jít, jak se říká, s plným nasazením.
Vaše organizace původně sídlila ve Volarech. Když jste přicházeli do Prachatic, měli jste určité představy, nakolik se naplnily? V únoru 2009 jsme získali do užívání prostory v Prachaticích, vznikla myšlenka informačního centra pro mládež a občanské poradny. Můžu říct, že skutečnost za tu dobu předčila moje očekávání, protože jsem netušil, že se budeme rozšiřovat o další pracoviště, že vůbec budeme přemýšlet o rozšíření našich prostor, že budeme spolupracovat tak úzce se školami formou přednášek a besed, dělat spoustu aktivit, čehož jsem se ze začátku trošíčku bál, ale myslím, že se nám to podařilo a daří. Těší mě, že občanské poradně nemusíme dělat žádnou reklamu, protože lidé jezdí z celého regionu a klientů je čím dál tím více, samozřejmě zejména těch, kteří mají problémy s finanční stránkou v oblasti dluhové problematiky. To, že se k nám lidé vracejí, je pro nás asi nejlepší reklama. V letech 2012 – 2014 se nám podařilo zrekonstruovat prostory a místo 40 m² dnes k tomu máme dalších 400m², kde máme dva přednáškové sály, sklady, bezbariérové wc a sprchu, dvě ubytovací jednotky. Máme bezbariérový přístup, vznikla mezigenerační zahrada…… Velkou zásluhu na tom má Město Prachatice, se kterým velice dobře a úzce spolupracujeme ať při našich aktivitách nebo výpomocí na akcích města. Jsme v Prachaticích spokojeni a doufám, že se to v téhle linii v příštích letech posune dál.
Z čeho je financována činnost vašeho sdružení? Snažíme se být financováni z více zdrojů. To je dnes nutnost. Máme projekty podpořené z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, z Ministerstva školství ČR, z Jihočeského kraje, z Města Prachatice, dále třeba z Nadace Vodafone, Nadačního fondu obětem holocaustu, Českoněmeckého dispozičního fondu, Česko-německého fondu budoucnosti, od ERY, …
Čekám, kdy zmíníte štědré donátory z řad firem a podnikatelů, kteří se nezřídka i v časech ekonomické krize chlubí mocí peněz… Tohle je stránka, kterou ještě úplně nemáme tak zvládnutou… Až se obrátíme k místním firmám, protože třeba jako informační centrum pro mládež jim máme co nabídnout, připravujeme různé katalogy například v oblasti levného ubytování, kde mají možnost bezplatné prezentace, doufám, že by nám na oplátku mohli vyjít vstříc.
Zdroj: Václav Malina