PRVNÍ LETOŠNÍ MISE S POMOCÍ UKRAJINĚ (20.2. – 6.3.2023)

V pondělí 6. března 2023 jsme se vrátili po dvaceti dvou dnech z Ukrajiny zpět domů. Bylo to tentokrát trochu náročnější, především se sháněním finančních prostředků na materiální pomoc. 
Hlavním úkolem bylo zajistit rozvoz generátorů elektřiny (11 kusů) po různých místech po celé Ukrajině. K tomu jsme přidali téměř 1000 kg další materiální pomoci (jídlo, léky, hygienické potřeby, plynové polní vařiče apod.). Najeto 6 949 kilometrů.

Vyjeli jsme v pondělí 20. února ráno z Prahy a další den jsme byly v městě Chmelnyckyj. Zde sídlí ukrajinská organizace „Valiza dobra“ se kterou spolupracujeme na předávání pomoci v Ukrajině. Pro mobilní „karavan“ určený pro ZSU, ve kterém budou dvě sprchy, pračka, malý kuchyňský koutek jsme předali první el. generátor. Další den jsme se přesunuli do Kyjeva.
V Kyjevě jsme předali větší množství léků a zdravotnického materiálů pro nemocnici a dva generátory pro MEDSANBAT.
Další den nás čekala cesta do okolí Dnipra, přesně do místa Sosnovyj Bor. Zde dostali generátor příslušníci ZSU. A rychle zpět přes zastávku v Poltavě do Kyjeva.
Naložili jsme v našem skladu další generátory i materiální pomoc a vyrazili na sever za Černobyl do blízkosti běloruské hranice, kde si generátory, potraviny i dalších pár věcí převzala ukrajinská rozvědka. Probíhají zde občas celkem tvrdé boje s ruskými oddíly, které překračují běloruskou hranici a snaží se škodit v okolí Černobylu.

Zpět do Kyjeva.

Znovu jsme naložili materiální pomoc a el. generátor a vyrazili na východ. V Charkově jsme se spojili s dalšími ukrajinskými dobrovolníky a vyrazili s pomocí na frontovou linii. 
Během dalších dvou dnů jsme předávali pomoc přímo na frontové linii nebo v její bezprostřední blízkosti. Pomoc byla předána v místech Siversk, Kramatorsk, Kosťantynivka, pár kilometrů od Bachmutu (přímo do města nás nevpustili), v obci Bohoiavlenka (pro bojovníky od Vuhledaru). Další den v obci v obci Lyman a znovu Kramatorsk.
Přes Kyjev, kde jsme měli několik schůzek s dobrovolníky i představiteli ZSU, jsme pokračovali další den do Chmelnyckeho a Lvova. A potom domů.
Znovu obrovský dík všem Vám, přátelé, kteří jste podpořili pomoc Ukrajině materiálně nebo finančně. Už nyní chystáme další cestu, tak pokud můžete pomozte materiálně nebo jakoukoliv finanční podporou.


 

Petr Oliva