Letošní soutěž školních časopisů a novin zná už své vítěze

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V pátek 20. května 2022 se konalo vyhodnocení školních časopisů a novin ve Studenském klubu Kampa. Letos už šlo o dvanáctý ročník soutěže. Celkem se účastnilo 27 školních časopisů a novin. Akce proběhla pod záštitou náměstka hejtmana Pavla Klímy. Celkově se přihlásilo 27 školních časopisů a novin, které i letos přinesly mnohé zajímavé pohledy tvůrců periodik žáků a studentů, ale i pedagogů.


Zahájení proběhlo v devět ráno, všechny přivítali vedoucí soutěže Jan Čermák (ÏCM) a úvodní slovo si vzal náměstek hejtmana František Talíř a poděkoval všem redakcím za jejich práci a popřál jim hodně nápadů a zlepšování školních novin a časopisů.
Pak následoval, jako vždy, bohatý program. Krátké a výstižné prezentace byly od zástupců z Eurocentra České Budějovice Zuzany Trubelové, která představila činnosti Eurocentra a chystaných projektů; následoval Euro Direct s Denisou Hocke, která přítomné seznámila s činností střediska v Českých Budějovicích; za CPDM / NZDM Bouda Matěj Šolc hovořil o činnosti klubu, například o Mediacampu a akcích s mezinárodní účastí dětí a mládeže nebo mezinárodních akcích, například v campu v Estonsku. Dále pak o bohaté činnosti a poradenství v klubu Bouda.
Vstoupil také redaktor Českého rozhlasu Jižní Čechy Pavel Kubát s hlavním tématem dne Jak se připravuje reportáž. Začínal před patnácti lety jako elév v Mladé frontě Dnes. Práce ho doslova chytla, a tak se rozhodl zůstat v médiích. Následně pracoval v redakci Sedmička, na čas se vrátil do MF Dnes, kde pracoval na pozici redaktor, pak byl editorem i vedoucím redaktorem. Ale chtěl se vrátil ke kořenům novinářiny, a tak zakotvil v Českém rozhlasu jako redaktor. Hovořil hlavně o reportáži jako takové a připomněl, že reportáž a rozhovor jsou TOP novinařiny. Na závěr předvedl i zvukové ukázky svých prací.
Poslední prezentace byla Eurodesku s Pavlou Heydukovou. Eurodesk je velmi aktivní v České republice a organizuje nejen krátkodobá, ale i dlouhodobá tematická setkání (projekty) mládeže do třiceti let. Připomněla všem, že mohou vycestovat nejen studenti, ale i žáci základních škol. Neopoměla ani na Evropský rok mládeže, Discover EU nebo na upoutávku soutěže.
Ještě před vyhodnocením vystoupila hudební dívčí folkové skupiny Andromeda z Českého Krumlova.
Po poledni došlo na vyhodnocení soutěže a předání věcných cen a diplomů.

A jaké byly výsledky?

Webové noviny a časopisy
čestné uznání: GOOL VaSG Vimperk 
Časopisy a noviny tvořené a vydávané žáky I. stupně
1. místo: Ámos, ZŠ a MŠ Borová Lada
2. místo: Hlásek, Nadějkova ZŠ a MŠ Nadějkov
3. místo: Oskárek, ZŠ O. Nedbala České Budějovice 
Časopisy a noviny tvořené a vydávané žáky II. stupně
1. místo: Plánské novinky, ZŠ Planá nad Lužnicí
2. místo: Volaráček, ZŠ Volary
3. místo: ČAKR, ZŠ O. Nedbala České Budějovice 
Časopisy a noviny tvořené a vydávané žáky I. a II. stupně 
1. místo: Tyláček, ZŠ J. K. Tyla Písek 
2. místo: Slim, ZŠ Chýnov 
3. místo: Kuba, ZŠ a MŠ L. Kuby České Budějovice
čestné uznání: Blik - ZŠ Vodňany, D11 - ZŠ Dukelská České Budějovice, Dobrá vyhlídka - ZŠ Dobrá Voda u Českých Budějovic, Kebule - ZŠ a MŠ Dubné, Lišovský hoblíček - ZŠ a MŠ Lišov, Šroub - ZŠ Matice školské České Budějovice, Trháček - ZŠ Trhové Sviny
Časopisy a noviny tvořené a vyydávané žáky II. stupně a studenty střední školy
(zpravidla víceleté gymnázium)
1. místo: Magazín 64, Gymnázium Česká České Budějovice
2. místo: Soukromák, Táborské soukromé Gymnázium a ZŠ
3. místo: Jírovec, Gymnázium Jírovcova České Budějovice 
čestné uznání: Gym, Gymnázium Třeboň 
Časopisy a noviny tvořené  a vydávané pouze studenty středních škol 
1. místo: Samorost, VOŠL a SLŠ B. Schw. Písek 
2. místo: Vedneměsíčník, Biskupské gymnízium JNN České Budějovice
3. místo: Koule, VOŠ a SŠ, s.r.o. E. Destinové České Budějovice
čestné uznání: Noviny Edison - EDUCAnet - SŠ a ZŠ České Budějovice, GP Times - Gymnázium Písek, Průmkařiny - SPŠ a VOŠ Písek