Už známe nejlepší letošní jihočeské školní časopisy a noviny

JIHOČESKÝ KRAJ – Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s., člen Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež v České republice z.s. a člen Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje z.s. pod záštitou Mgr. Zdeňka Dvořáka, člena Rady Jihočeského kraje, náměstka hejtmanky Jihočeského kraje 25. září 2020 vyhlásilo výsledky 10. ročníku Jihočeského krajského kola, 14. ročníku celorepublikové, soutěže školních novin a časopisů.

Předání cen se uskutečnilo ve Studentském klubu Kampa, areál Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

A jak to dopadlo?

V kategorie webové noviny a časopisy si zlato odvezl časopis Grafoman z Gymnázia Strakonice, druhý byl Vedneměsíčník z Biskupského gymnázia České Budějovice.
V kategorii Časopisy a noviny vydávané žáky základních škol tvořené pouze žáky I. stupně vyhrál Oskárek ze ZŠ O. Nedbala České Budějovice, druhý byl Ámos z ZŠ a MŠ Borová Lada.
V kategorii Časopisy a noviny vydávané žáky základních škol tvořené pouze žáky II. stupně zlato si odvezl Volaráček ze ZŠ Volary a stříbro pak ČAKR ze ZŠ O. Nedbala České Budějovice.
V kategorii Časopisy a noviny vydávané žáky základních škol tvořené žáky I. a II. stupně první místo získal Tyláček ze ZŠ J.K.Tyla Písek, druhé pak si odvedly Plánské novinky ze ZŠ Planá nad Lužnicí a třetí časopis Slim ze ZŠ Chýnov. Potom si čestná uznání odvezly časopisy Klubko ze ZŠ Soběslav, Kebule ze ZŠ a MŠ Dubné, Blik ze ZŠ Vodňany, D11 ze ZŠ Dukelská České Budějovice, Golden Times ze ZŠ Prachatice, Školní noviny ze ZŠ Chyšky.

Do celostátní soutěže se přihlásilo 108 školních novin a časopisů. My v Jihočeském kraji jsme měli 23 zástupců, což je 21% v České republice. Za námi s 15 byl Moravskoslezký kraj a Kraj Vysočina, 12 zástupců má Pardubický kraj, 11 Středočeský, 9 Praha, 5 Zlínský, po 4 Jihomoravský a Olomoucký, po 3 má Plzeňský a Karlovarský a po 2 Královéhradecký a Ústecký.

Časopisy, které tvoří společně žáci ZŠ a SŠ a víceletá gymnázia nejúspěšnější byl Magazín 64 z Gymnázium Česká České Budějovice, těsně za ním GOOL z Gymnázia Vimperk a bronzové místo získal GYM z Gymnázia Třeboň.
Časopisy a noviny vydávané studenty gymnázií a středních škol suverénně vyhrál Vedneměsíčník z Biskupského gymnázia z Českých Budějovic, na druhém místě se umístil Samorost z Lesnické SŠ Písek, na třetím místě skončila Koule z VOŠ a SŠ Emy Destinové České Budějovice. Čestná uznání si odvezly Podlavičník ze SZŠ a VOŠZ České Budějovice, Grafoman z Gymnázia Strakonice a Bongo v kleci ze SOŠ Veselí nad Lužnicí.
„Jsem rád, že mohu být, už po desáté, u toho, když se hodnotí jihočeské školní časopisy a noviny, protože mě to jako celoživotního novináře doslova nabíjí… Věřím, že právě mezi těmito mladými novináři mohou vyrůst velké osobnosti pracující v médiích, které to s klasickou novinařinou budou myslet vážně, neuchýlí se k bulváru a podprahové novinařině. Chápu, že tiskovinu je potřeba v dnešní přetechnizované době prodat a příchuť kontroverze, skandálů, zakázaného ovoce a zdání punku tomu napomáhá. Ale nerozumím tomu, čemu napomáhá současný útočný styl a bulvarizace médií. Komu to poslouží a slouží? Miluji klasickou novinařinu, kde se objevují živí lidé a jejich příběhy, úspěchy, radosti i strasti, kde dobro vítězí nad zlem. Děkuji všem, kteří malé časopisy, jak těmto mediálním formám říkám, dělají s láskou, že chtějí ostatní pravdivě informovat o dění kolem nich. Také bych chtěl touto cestou poděkovat pedagogům, kteří se o mladé novinářské kolektivy starají, jsou jim vždy nápomocni a oporou, napomáhají vytvářet nové redakční týmy, protože ani bez nich by žádné školní noviny a časopisy nebyly,“ dodal Jiří Riki Řeháček, předseda hodnotící komise, který se novinařině, tomuto krásnému řemeslu, věnoval skoro celý život.