Česko opět na špici Evropy!

Asociace nestátních neziskových organizací v ČR sleduje ekonomickou situaci u nás i v Evropě, protože i to velmi ovlivňuje podmínky pro občanskou společnost a činnost neziskovek.

Nepotěšilo nás, že pan premiér Andrej Babiš odmítl záměr EU pomoci nejpostiženějším zemím a loboval za zachování podpory zemím V4. Vzdělaný a kulturní národ by měl být také solidární. Jenže nyní vyšla data, o kterých nemá zřejmě pan Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová ani tušení. Podle EUROSTATU je pokles české ekonomiky za období od vypuknutí pandemické krize více než 18 procent. Jsme na tom podobně jako například Itálie, kde byla koronavirová krize zvláště dramatická. Však na to naše vláda také s chutí a často poukazovala. Podle toho by nám totiž náležela masivní podpora právě z EU.

Takže jsme zase v něčem první, patříme do čela žebříčku propadů ekonomik v Evropě. Ví vůbec pan premiér a ministryně financí, že se míra ekonomického poklesu nehodnotí podle počtu zemřelých a nakažených, ale podle toho, jak na to doplatilo národní hospodářství? Jistě je ochrana zdraví obyvatel na 1. místě, proto jsme byli v rychlosti a míře restrikcí nejlepší ze všech. Jenže po všech těch brutálních zákazech měla následovat rychlá a vydatná podpora ekonomickým subjektům a ne tiskové konference plné slibů!

Pomalou a nedostatečnou pomoc těm, co byli nejvíc postiženi, provází vydatná nálož byrokracie. Úvěry, záruky a odklady plateb nejsou totéž, jako přímá pomoc. Vládou oblíbené a propagované dotace jsou tím nejpomalejším a nejkomplikovanějším nástrojem. Neziskovky by o tom mohly vyprávět! K neradostné situaci přispívá také chaos, účelové změny zákonů a nesoulad mezi členy vlády. Stačili jsme se tak prokličkovat do krize ne za dva roky, jak neustále předhazuje ANO panu Kalouskovi (i tehdy vše schvalovala Sněmovna), ale za pouhé dva měsíce! A to se hlavního propadu dočkáme až ve druhém pololetí, kdy na ekonomiku dopadnou povinnosti podnikatelů splácet, nedostatek kupní síly obyvatel v důsledku skokového nárůstu nezaměstnanosti a krachy mnoha firem, někde i celých odvětví.

Martina Berdychová, předsedkyně ANNO ČR, 29. 5. 2020