Osobnost neziskového sektoru 2017

ČESKÁ REPUBLIKA – Ve čtvrtek 7. prosince 2017 byly v prostorách Staroměstské radnice v Praze slavnostně vyhlášeny výsledky již druhého ročníku ankety Osobnost neziskového sektoru, kterou pořádá Asociace NNO České republiky.

Letošní vítězkou se stala koordinátorka dobrovolníků a sociální pracovnice Amelie, z.s. Tereza Kvapil Pokorná. Její Centrum Amelie Olomouc, které zřídila před dvěma lety, poskytuje bezplatně služby pacientům s rakovinou a jejich blízkým. Snaží se také zvýšit povědomí o potřebě psychosociální pomoci nemocným a jejich rodinám. Účinně propaguje zejména dobrovolnictví.

Druhým v pořadí byl někdejší řediteli humanitární organizace ADRA CZ Jan Bárta, kde začal pracovat jako dobrovolník již v polovině 90. let. Od roku 2004 do roku 2013 byl ředitelem této organizace, která poskytuje pomoc v zahraničí a podporuje rozvoj dobrovolnictví. V ČR významně pomohli třeba obětem povodní. V současné době 2 roky řídí organizaci Letní dům.

Na třetím místě byl oceněn osmaosmdesátiletý Milan Pernica z Klub českých turistů – oficiální, který se od roku 1946 stále aktivně věnuje značení turistických tras v Česku. V 60. letech vytvořil evidenční systém tras na jihu Moravy, který se pak stal základem počítačové evidence. Podílel se i na přípravě učebnice o značení turistických cest.

Všichni získali skleněnou plastiku ve tvaru srdce od světoznámé výtvarnice Gordany Turuk z Gordana Glass Prague, která ceny speciálně pro tuto anketu vyrábí a také daruje.

Anketu vyhlásila a zaštiťuje Asociace nestátních neziskových organizací ČR ve spolupráci s Ministerstvo pro místní rozvojMinisterstvo práce a sociálních věcí a Magistrátem Hlavního města Prahy. Záštitu nad touto anketou převzali: 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko, premiér Bohuslav Sobotka, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a radní HMP Radek Lacko.

Tiskovou zprávu k akci najdete na odkazu http://bit.ly/2nEMlU0 a související reportáž ČTK pak na odkazu http://bit.ly/2BacrE2.